31. května 2015

#JsemVObrazuVěřím, že už jste všichni zaregistrovali vznik nové neziskové organizace OBRAZ - Obránci zvířat. Jako první úkol si vytyčila konečně v České republice zakázat kožešinové farmy. Kdybyste o tom čistě náhodou četli poprvé, pusťte si přiložené video.


Minulý týden proběhla první veřejná akce. Zahrála jsem si na modelku, spolu s dalšími se prošla v kožešině po červeném koberci. Uprostřed stála jedna z aktivistek, celá v černém. Na rukách měla mrtvou, z kůže staženou lišku. Obdivuji ji, že vydržela stát bez pohnutí, s pietním výrazem, když kolem ní jako supi kroužili fotografové, když ta liška začínala pomalu rozmrzat, když ji musely bolet ruce. Byla působivá.

Vidět tu skutečnou mrtvou lišku naživo nebylo příjemné. Není to příjemné ani na fotkách, ale na těch fotkách je to stále ještě dostatečně vzdálené. Mít na sobě kožich a stát vedle toho mrtvého zvířete dodává všemu naprosto paradoxní rozměr. To zvíře umřelo kvůli límečku na bundě? Nebo kvůli lemu na botách? Většina kožešin se používá právě na doplňky, které jsou zcela absurdní a zbytečné a mnozí o ně ani nestojí, případně ani netuší, že jsou pravé.

Kožešiny jsou v dnešní době zbytečnost a přežitek. Tentokrát už to zkrátka musí vyjít.

1 komentář:

  1. Doufám, že brzy všechny kožešinové farmy zavřou. Je to strašné a lidi by to konečně měli pochopit.

    OdpovědětVymazat