21. ledna 2012

Černobílý svět


Amerika, šedesátá léta minulého století. Rasismus není něco, za co by se měl člověk stydět, naopak je to více než žádané. Každý přece ví, že s černými se může zacházet jako s hadrem, vždyť jim to přeci nevadí. Proč se k nim chovat slušně, vždyť jediné, o co jim jde, jsou peníze.
Pokud jste černý, nemáte nárok na nic. Nemůžete se bránit, není komu si stěžovat. Nemůžete projevit říct svůj názor, protože už nikdy nenajdete práci. A ani pokud jste bílý a nelíbí se vám, jak se s černochy zachází, jediné co můžete udělat, je chovat se k nim slušně. Pokud dáte najevo svůj nesouhlas, společnost vás vyčlení.
Tak trochu mi to připomíná boj za svobodu zvířat v dnešní době a diskuze s některými pojídači masa mi připadají stejně hloupé jako diskuze ve filmu na téma rovnoprávnost černých.
Nejsem zrovna filmový typ, raději si čtu, ale tohle rozhodně stojí za vidění. Námět, zpracování i obsazení mají u mě za jedna.

2 komentáře:

  1. Zajímavý tip, určitě se podívám. A ano, boj za práva zvířat je v mnohém podobný, jen přece jen černoši měli jednu nespornou výhodu, mohli mluvit, mohli povstat. To je zvířatům bohužel upřeno. A nás, kteří za jejich práva bojujeme i jinak, než jen na papíře a chováme se konsekventně (a ty ještě více, než já), je stále mizivé procento. V boji stojíme celkem osamoceně. Ale věřím, věřím, že se jednou dožiju dne, kdy jíst maso bude minimálně divný, když ne rovnou nelegální.

    OdpovědětVymazat
  2. Jo, máš pravdu, černí mohli povstat, i když to bylo nebezpečné, což byl zřejmě důvod toho, proč se to nakonec podařilo. Zvířata to mají mnohem těžší.
    Když se pokusíš lidem vysvětlit, že ty videa z velkochovů jsou natolik otřesná, že prostě nemůžeš jíst maso, tak ti odpoví, že se na to nesmíš koukat, nebo ti řeknou, že nic takového se u nás neděje:( Lidi prostě pravdu znát nechtějí a dokud je na skutečná jatka někdo neodvede, budou snít dál o tom, že se nic neděje.
    Taky doufám, že se takového dne jednou dočkám. Snad přijde.

    OdpovědětVymazat